Skip to main content

12 mënyra me të cilat mund të fitoni para online !

Për shumë njerëz, fitimi i parave në internet do të ishte një ëndërr absolute e bërë realitet.  Nëse ata mund të gjejnë një mënyrë për të fituar para me një faqe në internet ose ndonjë sipërmarrje tjetër në internet, ata mund të lënë punën e tyre për t'u përqëndruar në sipërmarrjen, të kalojnë më shumë kohë me familjen e tyre dhe më në fund të marrin përsëri kontrollin e kohës dhe jetës së tyre.

Gjëja e çmendur është, të fitosh para online nuk është një ëndërr e çuditshme.  Unë kam qenë duke e bërë atë për gati një dekadë tani me faqen time të internetit të mirë financiare.  Unë gjithashtu njoh mijëra njerëz të tjerë që po fitojnë para online në mënyrën e tyre me faqet e internetit, kurset ose strategjitë unike të marketingut.

Tani, këtu është lajmi i mirë.  Shumica e strategjive të të ardhurave në internet nuk janë aq të komplikuara.  Si çdo sipërmarrje biznesi, të ardhurat tuaja në internet duan kohë për tu rritur.  Ju duhet të jeni të gatshëm të kushtoni kohën dhe energjinë e nevojshme për të larguar idenë tuaj nga toka, dhe keni nevojë për zhavorr për t'i qëndruar asaj edhe nëse udhëtimi juaj është i ngadaltë kur filloni për herë të parë.


Nëse dëshironi të fitoni para në internet, por nuk jeni të sigurt nga të filloni, këtu janë disa nga strategjitë më të mira dhe më realiste për t'u marrë parasysh:

# 1: Google Adsense

Nëse keni vizituar ndonjë faqe në internet, keni parë reklama të Google.  Këto reklama janë kudo, dhe për një arsye të mirë.  Jo vetëm që janë të lehta për tu vendosur në ndonjë faqe në internet, por ato mund të jenë fitimprurëse sapo faqja juaj në internet të fillojë të sjellë një trafik të qëndrueshëm.

Një nga gjërat interesante në lidhje me Google AdSense është se është kaq e lehtë për tu konfiguruar.  Nëse keni një blog ose faqe në internet, mund të regjistroheni për një llogari falas Google AdSense.  Nga atje, Google do t'ju japë një kod unik që do ta ngjisni në faqen tuaj të internetit.  Google e merr atë nga atje, duke ndjekur pamjet, trafikun dhe fitimet e faqes tuaj në emrin tuaj.  Nuk ka mirëmbajtje ose mirëmbajtje për ta vazhduar këtë gjë, gjë që e bën atë pa mend nëse keni një faqe në internet tashmë.

Sa do të bëni?  Unë mendoj se muaji im më i mirë me Google AdSense ishte gati $ 5,000 gjatë dhjetë viteve të fundit.  Ai muaj i mahnitshëm më fryu mendjen pasi ishte në të vërtetë afër fillimit të udhëtimit tim në blog.  Kur të kaloni nga zero në 5,000 dollarë brenda një muaji, kjo do të trondisë botën tuaj.  Për mua, kjo gjithashtu më entuziazmoi sepse e dija se kishte mënyra të tjera për të fituar para.

# 2: Marketingu i bashkëpunëtorëve

Nëse keni një faqe në internet ose jeni ende duke ëndërruar ide për një blog, ju gjithashtu mund të shikoni në marketingun e partneritetit.  Me marketingun e lidhur, ju jeni partner me markat dhe bizneset brenda përmbajtjes së faqes suaj të internetit.  Nëse përmendni një produkt ose shërbim, ju lidheni me atë produkt ose shërbim duke përdorur një kod unik të anëtarësimit që morët kur u regjistruat për atë program të veçantë bashkëpunimi.  Nga atje, ju do të fitoni para çdo herë që dikush blen një produkt ose shërbim përmes lidhjes suaj.

Në përgjithësi, ju do të dëshironi të bëheni partnerë me bashkëpunëtorët që kanë të bëjnë me konceptin e blogut tuaj.  Meqenëse jam një këshilltar financiar, unë kam përqendruar shumë nga energjia ime e bashkuar në produktet financiare si llogari kursimesh, karta krediti dhe llogari investimesh.

Përveç regjistrimit për programe individuale të anëtarësimit, ju gjithashtu mund të regjistroheni për një rrjet reklamash bashkëpunëtorë që ofron një shumë të partnerëve të ndryshëm në një vend.  Në këtë mënyrë, ju mund të shihni se çfarë funksionon dhe çfarë nuk funksionon me kalimin e kohës.

Nëse jeni duke kërkuar frymëzim, shoqja ime Michelle Schroeder-Gardner e faqes në internet Making Sense of Sense është bërë eksperte për të gjitha gjërat e marketingut të lidhur.  Michelle fiton më shumë se 100,000 dollarë në muaj nga blogu i saj dhe pjesa më e madhe e të ardhurave të saj vijnë nga shitjet e filialeve.  Michelle ka pasur kaq shumë sukses me marketingun e partnerëve saqë ajo madje ka kursin e saj të quajtur Marrja e sensit të marketingut të anëtarësuar.

Ndërsa Michelle punon me një ton bashkëpunëtorësh në industrinë e shërbimeve financiare, një nga bashkëpunëtorët e saj më të mëdhenj është një kompani pritëse e blogjeve e quajtur Bluehost.  Kjo thjesht tregon se ju mund të fitoni para me pothuajse çdo kompani të bashkuar ose produkt nëse e njihni audiencën tuaj dhe krijoni trafik të mjaftueshëm për të krijuar shitje.

# 3: Konsulencë

Një mënyrë tjetër për të fituar para në internet është përmes këshillimit.  Nëse jeni një ekspert në ndonjë fushë, mund të gjeni potencialisht njerëz të gatshëm t'ju paguajnë për t'i këshilluar ata për qëllimet e tyre personale ose të biznesit.  Ju mund të mendoni se nuk jeni aq i rëndësishëm sa të këshilloheni për kompani të mëdha, por mund të habiteni për llojet e ekspertizës për të cilat njerëzit do të paguajnë.

Kolegu im Robert Farrington nga The College Investor është një shembull i mirë i dikujt që u këshillua në internet në anën në një industri të pamundur.  Roberti më tha se, pasi ai kishte qenë në blog për disa vjet, disa marka arritën tek ai për t'i kërkuar ndihmë me mediat sociale dhe marketing në internet.

Robert tha se ai bëri një mesatare prej 4-6 të këtyre koncerteve në vit për një kohë në varësi të orarit të tij dhe punës së përfshirë.  Pjesa më e mirë është, ai akuzoi një tarifë të sheshtë që zakonisht funksiononte në rreth 100 dollarë në orë.  Dhe mbani mend, kjo ishte pagesa që ai po fitonte për të këshilluar njerëzit për mënyrat më të mira për të përdorur mjetet e mediave sociale si Facebook dhe Pinterest për të rritur markat e tyre.

Nëse dëshironi të filloni këshillimin, por nuk jeni të sigurt se cilat hapa duhet të ndërmerrni më tej, gjithashtu mund të krijoni një llogari falas përmes Clarity.fm.  Kjo faqe e internetit lejon që cilido që dëshiron të ofrojë këshillim të krijojë një profil falas.  Pasi të vendoset profili juaj, njerëzit do t'ju gjejnë dhe do të rezervojnë një sesion për të cilin do të paguheni.

# 4: Kurse Online

Shutterstock

Nëse keni ndonjë aftësi që mund t'u mësoni të tjerëve, është gjithashtu e mundur të krijoni një kurs në internet që mund ta tregoni në internet.  Ju mund të gjeni kurse në internet që mësojnë ndonjë gjë, nga gatimi në marketing apo edhe shkrimet e pavarura.  Heck, unë madje ofroj kursin tim për këshilltarët financiarë që duan të marrin biznesin e tyre në internet - Formula e Rritjes së Këshilltarit Online.

Vitin e kaluar, unë profilizova shokun tim Joseph Michael i Easy Course Creation.  Michael ofron disa kurse të ndryshme, duke përfshirë kurse në një softuer shkrimi të quajtur "Scrivener".  Gjatë viteve, Michael ka fituar gjashtë shifra ose më shumë kurse shitje në vit që i ndihmojnë njerëzit të arrijnë llojin e suksesit që ai ka fituar.

Shumica e njerëzve vendosin kursin e tyre në internet përmes një platforme si Teachable.com.  Me Teachable, ju mund të ngarkoni materialet tuaja të kursit dhe të përdorni platformën për të menaxhuar klientët dhe për të pranuar pagesa.

# 5: Podcasting

Një mënyrë tjetër për të fituar para në internet është duke pritur një podcast online.  Unë kam podcastin e Mirë Financiar Cent për të ndjekur blogun tim dhe e përdor atë platformë për të gjetur sponsorë dhe reklamues të rinj gjatë gjithë kohës.

Ende mbaj mend që e kisha sponsorin tim të parë në podcast dhe zbulova se ishin të gatshëm të paguanin 8,000 dollarë për mua, për të përfshirë një klip të shkurtër në fillim të secilit podcast për 90 ditë.  Kjo ishte çmendurisht emocionuese për mua në atë kohë, pasi nuk isha i sigurt se do të isha në gjendje të fitoja monetare nga podcasti im në fillim.

Sidoqoftë, ka shumë njerëz që bëjnë shumë më shumë se unë në podkastet e tyre.  Merrni Enterprise On Fire Podcast të organizuar nga John Lee Dumas.  Sipas raportit më të fundit të të ardhurave të shfaqjes, ky podcast solli të ardhura neto prej mbi 400,000 dollarë në Mars 2018. Tani, kjo është çmenduri.

Çelësi për të përparuar me podcasting është gjetja e vendndodhjes suaj, rritja e audiencës dhe më pas gjetja e mënyrave për të fituar para dhe për t'u lidhur me sponsorët.  Kjo nuk është mënyra më e lehtë për të fituar para në internet pasi ka shumë logjistikë që shkruajnë, regjistrojnë dhe editojnë një podcast, por gjithsesi ia vlen të merret parasysh.

# 6: Shitjet e librave

Ndërsa industria e botimeve dikur ishte e rëndë në shtyp, ju mund të përfundoni të gjithë procesin e shkrimit, botimit dhe marketingut të një libri në internet këto ditë.  Uebsajtet si Krijo hapësirë ​​do të ju lejojnë të ngarkoni dhe merrni librin tuaj për të shtypur pa përfshirë një botues zyrtar, dhe ju mund ta merrni edhe librin tuaj në Amazon.com në mënyrë që njerëzit ta blejnë atë atje.

Një bloger që unë njoh me emrin Joseph Hogue ka një blog të suksesshëm (Puna ime nga Home Money) dhe një biznes të lulëzuar të botimit të librave.  Hogue ka shkruar disa libra që ka botuar në internet për të krijuar një burim të vazhdueshëm të të ardhurave pasive.  Ai thotë se mesatarisht shitet rreth 685 libra të shitur në muaj për të sjellë mesatarisht 1,857 dollarë të ardhura.  Jo keq, hë?

Nëse mendoni se mund të shkruani një libër që njerëzit do të dëshironin të blinin, kjo është një strategji e mençur për tu konsideruar pasi kostot e fillimit mund të jenë minimale dhe me siguri tashmë keni një kompjuter dhe një softuer për përpunimin e fjalëve.

# 7: Shitjet e plumbit

Një mënyrë tjetër për të fituar para në internet është duke mbledhur plumba.  Hapat kryesorë që duhet të përmbushni për të bërë funksionimin e shitjeve të plumbit përfshijnë ngritjen e një faqe në internet, marrjen e trafikut në atë faqe në internet dhe sigurimin që jeni duke mbledhur informacione për të cilët dikush në të vërtetë do të paguajë.

Këtu është një shembull i mirë se si shitjet e plumbit mund të funksionojnë në jetën reale: Uebfaqja ime e dytë, Sigurimi i Jetës nga Jeff, sjell një trafik të trafikut nga njerëzit që kërkojnë në internet për të gjetur përgjigje në pyetjet e sigurimit të jetës.  Ndërsa dikur e kisha ngritur faqen e internetit, në mënyrë që të shisja vetë sigurimin e jetës së këtyre njerëzve, ishte shumë punë për të përpunuar të gjitha kërkesat dhe klientët e ndryshëm.  Si rezultat, fillova të shisja plumbat që mblodha në vend.

Në thelb, blerësit kryesorë janë të gatshëm të paguajnë për informacionin personal që mbledh nga njerëzit që vizitojnë faqen time.  Kjo është një fitore fituese për të gjithë pasi që unë paguhem për avantazhet dhe vizitorët e faqes sime të internetit janë të lidhur me dikë që mund t'i ndihmojë ata.

Mbani në mend sidoqoftë, ju mund të shisni plumba në shumë industri të ndryshme - jo vetëm sigurimin e jetës.  Në të vërtetë, ju thjesht duhet të kuptoni një vend, të ndërtoni një faqe në internet dhe trafik dhe të shihni se sa mund të merrni për drejtimet që mblidhni.

# 8: Shkrim i pavarur

Nëse keni aftësi për të shkruar dhe talent krijues, është gjithashtu e mundur të paguheni për të krijuar përmbajtje në internet.  Unë nuk e bëj këtë më shumë si dikur, por jam shumë i vetëdijshëm se sa e zbatueshme është kjo rrjedhë e të ardhurave.

Një bloger që njoh, Holly Johnson, në të vërtetë fiton mbi 200,000 dollarë në vit duke krijuar përmbajtje për faqet e internetit të tjera.  Dhe në fakt, kjo është në krye të gjashtë figurave që ajo fiton me blogun e saj, Club Thrifty.

Holly më tha se ajo filloi të shkruajë përmbajtje në 2011. Në atë kohë, ajo ende punonte një punë me kohë të plotë, por krijoi përmbajtje në internet me kohë të pjesshme për të shtuar të ardhurat e saj.  Me kalimin e kohës, ajo ishte në gjendje të dyfishojë dhe trefishojë nivelet e saj derisa të mund të linte punën e saj me kohë të plotë për të shkruar.  Këto ditë, ajo bën bankë si një shkrimtare e pavarur dhe mëson të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë përmes kursit të saj në internet, Fito më shumë shkrim.

Sipas Johnson, çelësi për ta bërë atë si një shkrimtar i pavarur është të zbulosh një vend, të krijosh rrjete me njerëz që mund të të punësojnë dhe të japësh përmbajtje me cilësi të lartë 100 për qind të kohës.  Ndërsa ka një mori bordesh pune për të ndihmuar të filloni, ajo thotë se është mjaft e lehtë të gjesh punë fillestare për të shkruar në faqet e internetit si Upwork.com.

# 9: Postime të Sponsorizuara

Nëse keni një faqe në internet ose një media të madhe shoqërore që ndjek, ju gjithashtu mund të bëni para duke ndjekur postime dhe reklama të sponsorizuara.  Por, si funksionon kjo?  Në thelb, kompanitë janë të gatshme të paguajnë blogerë dhe ndikues të mediave sociale për të promovuar produktet dhe shërbimet e tyre.  Nëse keni një platformë, qoftë një blog apo një ndjekje e madhe e Instagram-it, ju mund të bëni para në dorë.

Herën e parë që mora një post të sponsorizuar për Good Financial Cents, unë u shkatërrova plotësisht.  Mendoj se jam paguar vetëm 100 dollarë, por ato ishin shumë para për mua në atë kohë.  Më vonë, megjithatë, kuptova kompani që dëshironin një post të sponsorizuar, thjesht donin një lidhje nga faqja ime në faqen e tyre.  Për atë arsye, fillova të rritja normat e mia.

Këto ditë, unë ngarkoj rreth 4,500 dollarë për një post të sponsorizuar.  Plus, unë shënoj qartë të gjithë përmbajtjen e sponsorizuar si një # reklamë për të qëndruar në përputhje me termat dhe kushtet e Google.  Unë gjithashtu promovoj vetëm kompani në të cilat përdor ose besoj.

Por, unë gjithashtu njoh blogerë që marrin 20,000 dollarë për një post të sponsorizuar.  Kjo është goxha e çmendur, por thjesht shkon të tregojë se çfarë është e mundur.

Mbani në mend sidoqoftë, nuk keni nevojë për një faqe në internet për të bërë përmbajtje të sponsorizuar pasi mund të paguheni edhe nëse keni shumë ndjekës të mediave sociale.  Gruaja ime ka një ndjekje mjaft të madhe të Instagramit, dhe ajo merr të gjitha llojet e sponsorizimeve.  Jo vetëm që ajo paguhet në të holla, por ne gjithashtu marrim shumë gjëra falas.  Ne kemi marrë qilima falas, drita falas dhe pastrues qilimash falas.  Ajo promovon vetëm gjëra që i pëlqen edhe pse, kështu që kjo strategji funksionon shumë mirë për të.

# 10: Webinar

Keni nevojë për më shumë ide se si të fitoni para online?  Një strategji tjetër është përdorimi i webinarëve për të tregtuar produktin, shërbimin ose kursin tuaj.  Unë kam bërë uebinar për të promovuar praktikën time të planifikimit financiar dhe për të rritur interesin në kursin tim në internet për këshilltarët financiarë.  Me një uebinar, ju në thelb po ofroni shumë këshilla dhe këshilla falas - zakonisht në një format të drejtpërdrejtë.  Në fund të fundit, ju vendosni produktin ose shërbimin tuaj të paguar me qëllimin për të siguruar disa marrëveshje.

Folësi profesional Grant Baldwin përdor uebinar për të tregtuar kurset e tij për të folur në publik, duke përfshirë Get Booked dhe Paid to Speak.  Ndërsa Baldwin ofron shumë këshilla falas gjatë uebinarit të tij, ai ofron kursin e tij në fund për njerëzit që duan të paguajnë për të mësuar më shumë.  Dhe, shumë herë, niveli i tij i shitjeve funksionon.

Pavarësisht se çfarë po shisni, nuk është aq e vështirë të krijoni një uebinar dhe të tërheqni njerëzit të regjistrohen me një magnet plumbi ose reklama në Facebook.  Dreq, ju ndoshta mund të gjeni një uebinar falas se si të krijoni webinarin tuaj të parë nëse dukeni mjaft vështirë.

# 11: YouTube

YouTube është një tjetër platformë që ka bërë të mundur që njerëzit të fitojnë para në internet.  Ekzistojnë një ton kanalesh YouTube për çdo temë nëse mund të mendoni, dhe shumica e njerëzve me një ndjekës të madh po fitojnë para në këmbim të videove dhe kohës së tyre.

Oficeri i Marinës u kthye në ekspertin e modës për burra, Antonio Centeno ka ndërtuar një biznes prej një milion dollarësh nga kanali i tij në YouTube, Real Men Real Style.

 

Vitin e kaluar, Forbes profilizoi disa nga lojtarët më të mëdhenj në skenën e YouTube.  Sipas studimit, dhjetë yjet më të mëdhenj me fitime të YouTube sollën 127 milion dollarë nga qershori 2016 deri në qershor 2017. Më i popullarizuari, një lojtar i quajtur DanTDM, fitoi 16.5 milion dollarë nga ai vetë.

A do të fitoni kaq shumë?  Me siguri jo.  Sidoqoftë, mund të filloni të bëni para përmes YouTube duke përdorur rrjetin e reklamave të vetë platformës ose duke marrë postime të sponsorizuara.  Nëse ju pëlqen të bëni video, fillimi i një kanali YouTube mund të jetë një mënyrë argëtuese për të fituar para në krah.

# 12: Ndërtoni një Komunitet Online

E fundit por jo më pak e rëndësishmja, ju gjithashtu mund të fitoni para online duke ndërtuar një komunitet në internet, megjithëse strategjitë e fitimit të parave që mund të ndiqni do të ndryshojnë shumë në varësi të qëllimeve tuaja.  Ju mund të ndërtoni një komunitet me një blog, për shembull.  Ju gjithashtu mund të ndërtoni një forum në internet dhe të ngarkoni njerëzit për anëtarësim.  Ju madje mund të krijoni një grup në Facebook dhe të përdorni ndikimin tuaj atje për të shitur dhe promovuar produkte.

Miqtë e mi të mirë Shane dhe Jocelyn Sams janë bërë ekspertë në ndërtimin e komuniteteve në internet.  Ata kanë një të drejtë tani për faqen e tyre të internetit - Flipped Lifestyle.  Ky komunitet u tregon njerëzve se si të krijojnë një biznes në internet dhe lidh sipërmarrësit që ndjekin ëndrra të ngjashme.

Para këtij grupi, ata kishin një komunitet në internet për mësuesit që kërkonin plane mësimore.  Kjo ndoshta tingëllon mjaft e rastësishme, por është çmenduri lloji i komuniteteve që mund të ndërtoni dhe tuboni njerëzit përreth.  Nëse është diçka që ju jeni të apasionuar pas vetes dhe dëshironi të lidheni me të tjerët që kanë të njëjtin pasion, atëherë një komunitet në internet është diçka që duhet ta konsideroni patjetër.

Comments

PRISTINA DISTRICT WEATHER

Popular posts from this blog

Kush eshte Arbnor Kongjeli !

              Arbnor Kongjeli  më 01/01/1992 Vendlindja Teqe, Lipjan Emër tjetër Branor Gjelinko Kombësia Kosovar Nënshtetësia Kosovar Shkolla e kryer SH.M.P "Adem Gllavica" Lipjan Profesioni Programer, Dizajnues, Këngëtar Vitet aktiv 2010 - 2020 Kompania 12profile.com ® Organizata Ardhmeria Rinore per Talent - ART E njohur për  NRK Vepra të njohura Shpikja e rrjetit social. Qyteti ku jeton Lipjan Prindër Bajram Kongjeli, Fatime Kongjeli Website Uebfaqja personale:  www.arbnorkongjeli.com Programer në: www.12profile.com Arbnor Kongjeli  ka lindur me datën 01/01/1992 në fshatin Teqe komuna e Lipjanit në Kosovë. Profesioni:  Hip-Hop/Rap Artist I njohur me Nofkën:   NRK  - No Rap Killer Filloj nga Viti:  2008 Prindërit e  Arbnor -it: Bajram Kongjeli Fatime Rexha Kongjeli

Arbnor Kongjeli për Revisten Paqja 2010/2011

MMbrëmja e maturës me emocione të përziera Nata e veçantë - matura Të qenit i veçantë në mbrëmjen e maturës, në këtë kohë, nuk është edhe e lehtë, ngase veçantia edhe pse në shikim të parë duket reale, në disa raste edhe mund të dështojë. Arbnor Kongjeli: Matura me gëzim e pikëllim Arbnor Kongjeli, maturant nga shkolla e mesme profesionale Adem Gllavica, në Lipjan, thotë se e pret me padurim mbrëmjen e maturës. “Edhe pak ditë e kemi mbrëmjen e maturës dhe po e pres me padurim, por edhe me pikëllim këtë natë. Me padurim se do të jetë një mbrëmje e veçantë për mua, kurse me pikëllim se nuk do të jemi më bashkë në bankat shkollore si dikur”, - thotë ai. Ai shton se nga ajo që ka kuptuar nga profesorët dhe nga ushtrimet e bëra për testet, shpreson se duhet t’i kalojë për t’u regjistruar në fakultet. Në tërësi mendon se testet nuk janë edhe shumë të vështira, por vetëm duhet pak angazhim. I pyetur se sa do të investojë për mbrëmjen e maturës dhe a ja vlen investimi që do të bë

Rregullojm këto shërbime online ?

Të gjitha shërbimet që zhvillohen në Website. • Website me.com  -  me cloud.host.google • Bandwith                  palimit • E-mail të veqant      palimit • WebSpeed               100% i Garantuar • Trafik përballues     palimit • Konfigurimi i DNS  • Redirekt linqet • Modifikim të SSL për siguri të websajtit, • Transfer i Website-ve & Modifikim • SEO System, • Logo Dizajn, • Lokacion për biznes në Google, • Trafik të sigurt me garancion,   marketing origjinal për website me.com   Ranklist e trafikut e pranuar nga Alexa. Top shtetet:                  Qytetet në Kosovë: • United States                  •  Ferizaji • Canada                            •  Gjakova   • United Kingdom             •  Gjilani • Germany                         •  Mitrovica • Switzerland                     •  Peja • Netherlands                    •  Prishtina   • Ireland                             •  Prizreni Për qmime rreth secilit sherbim, na kontak